Integrace MAD Chrudim do IREDO

Od 1. července 2024 bude MAD Chrudim plnohodnotně integrována do IDS IREDO, díky čemuž budou moci cestující využívat MAD, příměstské autobusy a vlaky na jednu jízdenku.

Cesty uvnitř zóny Chrudim

Jízdenky IREDO kompletně nahradí jízdenky podle tarifu dopravce, ceny jízdného však zůstanou stejné jako v MAD před zavedením dočasné bezplatné přepravy. Jednotlivé jízdenky budou nově přestupní s časovou platností 60 min od zakoupení a umožní cestovat nejen spoji MAD Chrudim, ale také příměstskými autobusy a vlaky v rámci zóny Chrudim (700). Cena jízdenky při platbě hotově nebo bankovní kartou (nově bude možné platit bankovní kartou i na spojích MAD) bude 12 Kč, při platbě kartou IREDO cestující zaplatí 10 Kč. Bezplatná přeprava osob nad 70 let a držitelů průkazu ZTP nebo ZTP/P bude nově platit také v příměstských autobusech a vlacích při cestách uvnitř chrudimské zóny. Kompletní ceník jízdného pro zónu Chrudim (700) je k dispozici zde.

Jednotlivé jízdnéHotově / bank. kartouBČK IREDO
Obyčejné12 Kč10 Kč
Děti 6–18, studenti 18–26, osoby 65–70 let, invalidé 3. stupně, návštěvy v ústavu6 Kč5 Kč
Pes3 Kč2,50 Kč
Zavazadlo6 Kč5 Kč
Vícedenní jízdnéObyčejnéDěti 6–18, studenti 18–26, osoby 65–70 let
7denní100 Kč50 Kč
30denní290 Kč145 Kč
90denní780 Kč390 Kč
365denní2500 Kč1250 Kč

K 1. červenci však zároveň přestanou být akceptovány čipové karty dopravce Arriva autobusy, které se v MAD Chrudim používaly až do zavedení dočasné bezplatné přepravy v březnu tohoto roku. Cestující, kteří budou chtít využívat elektronickou peněženku nebo vícedenní jízdenky, si musí zažádat o kartu IREDO, a to buď na e-shopu, nebo na kontaktním místě (např. železniční stanice v Chrudimi). Karta stojí 150 korun a její výroba trvá 14 dní. Poté je karta připravena k vyzvednutí na kontaktním místě. Pokud má cestující nárok na zlevněné jízdné a doloží jej, obsluha nastaví cestujícímu na kartě odpovídající slevový profil (dítě, student nebo osoba 65+). Vícedenní jízdenky lze s osobní kartou IREDO zakoupit u řidiče autobusu (kromě 365denních), v železniční podkladně, na kontaktním místě nebo na e-shopu (vícedenní jízdenky pro seniory budou zatím dostupné pouze na kontaktním místě a v e-shopu). Pokud cestující chce využívat pouze elektronickou peněženku, může si na kontaktním místě zakoupit anonymní kartu IREDO (bez fotografie), na tuto kartu však nelze zakoupit vícedenní jízdenku. Cena anonymní karty je stejná jako v případě osobní karty.

Cestující, kteří do informační kanceláře dopravce Arriva autobusy přinesou čipovou kartu dopravce a zároveň předloží novou kartu IREDO s platností do ledna 2030 nebo pozdější, dostanou dotaci 70 korun na pořízení čipové karty IREDO. Dotace budou vypláceny do konce září 2024, a to na každou kartu IREDO pouze jednou.

Cesty z Chrudimi do ostatních zón IREDO (a opačně)

Ceny jízdenek ani způsob odbavení se nijak nemění. Novinkou je ale uznávání kompletního sortimentu jízdenek IREDO na linkách MAD Chrudim (k vícedenním jízdenkám se přidají jednodenní síťové a jednotlivé jízdenky). Cestující s jednotlivou i vícedenní jízdenkou IREDO Hlinsko – Chrudim tak bude moci po příjezdu na železniční stanici přestoupit na linku MAD a bez doplatku dojet do cíle cesty.

Integrace otevírá dveře k dalšímu rozvoji

Plnou integrací se městská doprava v Chrudimi přidá k dalším plně integrovaným MHD v IREDO (např. Dvůr Králové nad Labem nebo Rychnov nad Kněžnou). Cestující využívající tyto MHD dnes už ani nenapadne, že by MHD měla vlastní oddělený tarif a zejména ve Dvoře Králové nad Labem jsou přestupy mezi MHD a vlaky (částečně i kvůli poloze nádraží) hojně využívány. Díky systémovým vazbám mezi vlaky a MAD Chrudim lze však podobné využití očekávat i v Chrudimi.

Integrace přinese cestujícím v městské dopravě také e-shop, pomocí kterého si budou moci dobíjet elektronickou peněženku (na kartě IREDO) a kupovat vícedenní jízdenky. V budoucnu bude možné kupovat veškerý sortiment jízdenek IREDO také prostřednictvím mobilní aplikace, jejíž příprava je v plném proudu.